Kachľové pece a krby – bezpečné, ekologické a zdravé teplo

17.08.2022

Kachľové pece a krby – bezpečné, ekologické a zdravé teplo

Zdražovanie energií, riziko prerušenie dodávok plynu z Ruska sú dnes aktuálnou témou, ktorou sa musíme zaoberať. Najbližšia vykurovacia sezóna preverí našu pripravenosť a najideálnejšie je mať konkrétne riešenia a nečakať na prípadné šokové prekvapenia nedostatku plynu na vykurovanie domácností.

Ponúkame zabezpečenie tepla aj v prípade odstavenia plynu

Kachliarski majstri ponúkajú svojimi produktami na drevo, ako sú napríklad moderné, či tradičné kachľové pece, krby, sporáky, ale aj vykurovacie systémy celého domu, nielen alternatívny zdroj kúrenia, ale aj jedinečné zabezpečenie vykurovania domu v prípade odstavenia plynu alebo dokonca v prípade výpadku elektrickej energie. Totiž kachľové pece alebo krby sú jediným zdrojom kúrenia rodinných domov, ktorý funguje aj bez elektrickej energie. Drevo je náš domáci zdroj. Z hľadiska ekológie je samozrejme nesmierne dôležité s ním zaobchádzať šetrne, čo v plnej miere podporujeme. Ale v prípade núdzových situácií je vynikajúcou istotou pre teplo domácnosti. Klimatické zmeny prinášajú niekedy nevyspytateľné správanie prírody a rôzne snehové kalamity, silné vetry, prudké zrážky nás môžu čoraz častejšie prekvapiť. Práve pre takéto účely je kachľová pec, či krb veľkou istotou, že domov bude teplý aj v tých najtuhších zimách.

Vykurovanie drevom je CO2-neutrálne

Neutralita C02 znamená, že nezáleží na tom, či je drevo spálené alebo či hnije v lese. Vždy sa uvoľní rovnaké množstvo oxidu uhličitého (CO2), ktoré nový strom zase premení na kyslík (O2). Kritici o tom vôbec nepochybujú - domnievajú sa však, že by bolo lepšie spracovať toto drevo na stoly, stoličky alebo domy, aby sa CO2 neuvoľnil ihneď, ale zostal uviazaný v produkte na dlhšiu dobu. To je tiež správne. Určitú časť dreva pri ťažbe však nie je možné ďalej spracovávať v nábytkárskom priemysle. A práve toto drevo je vhodné ako palivo.

Je drevo skutočne C02 neutrálne? Pri presnom pohľade na túto problematiku musíme otvorene povedať, že nie je 100%-ne neutrálne. Pretože obstarávanie z lesa a používanie strojov na spracovanie dreva emituje CO2, konkrétne 0,02 kg CO2 na kilowatthodinu. Na porovnanie, drevné pelety (lisovaný výrobok z dreva) spotrebujú 0,04, vykurovací olej 0,34, zemný plyn 0,24 a elektrina 0,30 kg oxidu uhličitého za kilowatthodinu. Vykurovanie drevom je preto takmer C02 neutrálne - zďaleka najlepšie v porovnaní so všetkými dostupnými alternatívami. Iba nevykurovanie by emitovalo ešte menej CO2. Drevo sa preto podľa smerníc EÚ správne považuje za CO2-neutrálne.

Drevo je síce C02-neutrálne, ale uvoľňuje pri horení jemné prachové častice. Je to pravda?

Téma jemných prachových častíc je v súčasnosti často diskutovaná a snaží sa umelo vytvárať slabé miesto pri vykurovaní dreva. Je pravda, že kotly, v ktorých sa spaľuje všetko, staré spotrebiče alebo nesprávne používanie kachlí na drevo vedú k vyšším emisiám jemného prachu. Ale: Moderné kachľové pece, či krby na drevo uvoľňujú pri spaľovaní jemné prachové častice v menšom množstve, ako napríklad horiace sviečky. Každý, kto vykuruje  drevom, robí pre seba a pre životné prostredie dobrú službu.

Aby vykurovanie drevom bolo skutočne ekologické, je potrebné používať správny spôsob spaľovania dreva. Je to veľmi jednoduché a platia tu 2 podmienky:

  1. Do kotlov, kachľových pecí a krbov používajte výhradne suché drevo do 20% vlhkosti. Toto je možné dosiahnuť pri 2-ročnom skladovaní na vetranom mieste chránenom pred dažďom.
  2. Naložené drevo v kachľovej peci, krbe alebo kotly zapaľujte vždy zhora. Hrubé polená uložte naspodok, na vrch položte cca ½ kg triesok a medzi tieto triesky vložte pevný ekologický podpaľovač. Správny postup si pozrite na nasledujúcom inštruktážnom videu.

 

Autor článku: Ing. Robert Šalvata, prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO, člen Cechu kachliarov a konateľ J&R INSPIRE spol. s r.o.  

Zdroj údajov: Versuchs- und Forschungsanstalt der Hafner (VFH), Cech kachliarov, Leopold Bicker, J&R INSPIRE

Presne viete, po akom diele túžite, no stále potrebujete zodpovedať otázky?

Pozývam Vás na dobrú kávu, pri ktorej preberieme všetky vaše otázky do bodu, kedy vy sami budete plne zorientovaný a na základe toho sa rozhodnete, ktoré dielo vás bude u vás doma po dlhé roky hriať.

Kontaktný formulár